Gdzie sokoły wróżą miłość…- Zamek w Łucku
ZAMEK ŁUCKI zwany także zamkiem LUBARTA stoi wewnątrz zakola doliny rzeki Styr, w najwyższym punkcie wzgórza, na którym założono miasto.
Miejsce to obrano już przed wiekami jako siedzibę warownego grodu, gdyż obronność zapewniało mu otoczenie dokoła bagnami i łatwość obrony jedynego przesmyku. Zresztą, i z tej strony przekopano ramię, dzięki czemu wody i bagna otaczały cały dawny Łuck wraz z zamkiem. Łuck uchodzi za najstarsze miasto Wołynia, a wedle legendy istniał już w VII wieku. Kroniki mówią o nim dopiero w wieku XI wieku, a stulecie później stał się on stolicą księstwa ruskiego.
Za czasów panowania książąt ruskich z dynastii Rurykowiczów był to zamek drewniany o wałach ziemno-drewnianych otoczonych fosą. Wybitną rolę w dziejach miasta odegrał litewski książę Lubart. W miejscu drewnianego zamku wybudował fortecę – zwaną od tych czasów Zamkiem Lubarta. Uzupełniali go i wykończali Witold i Świdrygiełło. Zamek składał się z dwóch części: zamku górnego, oraz z zamku dolnego, czyli przygródka.
Właściwym zamkiem był zamek górny, którego mury zewnętrzne przetrwały dotychczas. Do zamku wchodzi się po kamiennym moście przez wysoką silnie popękaną wieże Lubarta, która jest zarazem bramą Wjazdową. Niegdyś cały zamek wraz z przygródkiem broniło 10 baszt, a do utrzymywania każdej z nich w dobrym stanie było obowiązane jedno z księstw wołyńskich, względnie dobra duchowne. Zwiedzać zamek można bezpośrednio oglądać jego baszty i budowle lub przejść się po murach obronnych, otaczających dziedziniec. Budowane są one monumentalnie z doskonałej cegły, spajanej wapnem tak silnie, że przetrwały wieki. Są one bardzo grube, przeszło 10 m. wysokie, od strony zewnętrznej podparte potężnymi skarpami, od wewnętrznej ozdobione gotyckimi ślepymi łukami.
Dziś, po przeprowadzonej restauracji, Łucki Zamek powraca do dawnej postaci. Obecnie jest to zespół muzeów, ukazujących historię Wołynia. Odbywają się tutaj festiwale folklorystyczne i turnieje rycerskie, karnawale, wesela. Dotykając starych murów całym ciałem odczuwasz magię tego miejsca, pozostawioną nam przez przodków.
W ten sposób przekazują nam swoją miłość. Parę lat temu zamieszkała tu para sokołów, dlatego tez wieże Wjazdową nazywano wieżą Sokołów. Legenda mówi o tym, że wspólna szczera modlitwa zakochanych będzie chroniła ich miłość do końca życia. Zamek w Łucku Łuck, powiat łucki, obwód wołyński, Ukraina