Pałac Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapoczątkowało swoją działalność w 1944 roku, choć pod obecną nazwą funkcjonuje dopiero od 1992 roku. Ulokowano je w kształtującym się od pierwszej połowy XVIII stulecia zespole pałacowo-parkowym należącym niegdyś do rodu Zamoyskich.
Dla zwiedzających udostępniony jest Pałac, Kaplica, Galeria Sztuki Socrealizmu, Powozownia oraz Park. Jeżeli chodzi o Pałac, to zachowały się w nim neorokokowe, urządzone w stylu II Cesarstwa wnętrza wraz z praktycznie całym ich oryginalnym wyposażeniem pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzając Pałac i podziwiając wspomniane wyposażenie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zbiory dawnego malarstwa (portrety rodziny Zamoyskich, czy spokrewnianych z nią Czartoryskich i Potockich, pejzaże, kopie malarstwa europejskiego) oraz na przykłady rzemiosła artystycznego (porcelanę miśnieńską, dwa serwisy szklane, w tym jeden przyozdobiony herbami Zamoyskich, zabytkowe meble).
Każdego z pewnością zainteresuje tak cenny eksponat w zbiorach Muzeum, jakim jest złocona ważka należąca niegdyś do nadwornego złotnika samego Napoleona I – Martina Biennais.
Przechodząc do Kaplicy wzniesionej w latach 1903-1909, a bardzo przypominającej tę królewską na Wawelu, nie sposób nie zwrócić uwagi na umieszczony w prezbiterium witraż ze sceną Zwiastowania, a także na wykutą w białym marmurze kopię nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej (oryginał znajduje się we Florencji). Z kolei w Galerii Sztuki Socrealizmu zaprezentowano około 1600 różnego rodzaju eksponatów pochodzących z pierwszej połowy lat ’50-tych XX wieku. Interesującym jest fakt, iż na zewnątrz Galerii można zobaczyć niegdyś otoczone czcią, lecz potem zdemontowane pomniki: Bolesława Bieruta z Lublina, Włodzimierza Lenina z Poronina oraz Juliana Marchlewskiego z Włocławka. Od 2002 roku do dyspozycji zwiedzających udostępniono również Powozownię, na którą przeznaczono dawną stajnię cugową. Wśród przedstawionych tu eksponatów dominują historyczne pojazdy konne z przełomu XIX i XX wieku oraz elementy związane z podróżowaniem, sportami konnymi i rowerowymi, tj.: rowery, bicykl, uprzęże, wyposażenie podróżne.
Całość zabudowań otacza około 19-hektarowy Park, w którym turyści mogą pospacerować delektując się pięknem natury. Park składa się z trzech części: ogrodu francuskiego, gdzie na szczególną uwagę zasługuje fontanna przedstawiająca trzech puttów, wzorowana na podobnej znajdującej się w ogrodach wersalskich, a także pomnik żołnierzy francuskich poległych w trakcie wojen napoleońskich w 1812 roku; ogrodu włoskiego oraz bażanterii, czyli parku leśnego zdominowanego przez klony, dęby i lipy.