Niezapomniany Egipt
Osoby chcące spędzić wczasy w Egipcie muszą pamiętać o różnicy czasowej. Wynosi ona +2 godziny i utrzymuje się przez cały rok. Urlop w Egipcie najlepiej zaplanować na wiosnę.
Egipt to państwo położone częściowo w północno-wschodniej Afryce i częściowo w Azji (półwysep Synaj), nad Morzem Śródziemnym i nad Morzem Czerwonym, pomiędzy Libią a Izraelem i Strefą Gazy. Jest jedną z najstarszych cywilizacji na świecie. Jest to ziemia zaskakujących kontrastów między bogatymi a biednymi, miedzy bujną roślinnością doliny Nilu a otaczającą ja pustynią, nędznymi ruderami a wspaniałymi pomnikami przeszłości.
Będąc w restauracji czy hotelu należy pamiętać, że Egipcjanie do rachunku dodają bakszysz, czyli napiwek. Z prośbą o niego możemy się spotkać dosłownie na każdym kroku, ponieważ często stanowi on główne źródło utrzymania rodziny. Zatem symboliczny bakszysz należy zostawić kelnerowi, barmanowi a także personelowi hotelu, pod warunkiem oczywiście, że jesteśmy zadowoleni z ich usług. Nieodłączny element wszelkich transakcji stanowi targowanie się. Dotyczy to zarówno zapłaty za taksówkę jak i zakupów na bazarach.
Równie powszechne jak napiwek, jest wypytywanie turystów o ich sprawy rodzinne i zawodowe więc jeśli pytania wydają się zbyt wścibskie czy natrętne, należy szybko lecz grzecznie pożegnać się z rozmówcą.
Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów i portów.
Urlop w Egipcie najlepiej zaplanować na wiosnę (marzec - czerwiec), wówczas po zimowych deszczach roślinność jest jeszcze bardzo bujna i zielona a temperatura znośna. Jednakże w tym okresie pojawia się gorący i suchy, nieprzyjemny pustynny wiatr wiejący nawet przez wiele dni. Temperatura wzrasta stopniowo od kwietnia do czerwca i utrzymuje się na podobnym poziomie do października. Najwyższe temperatury są na południu, gdzie słupek rtęci może sięgnąć powyżej 40 st. C. Deszcz na południe od Kairu nie pada praktycznie nigdy. Między marcem a kwietniem występują burze piaskowe. Miłośników sportów wodnych cieszy fakt, że dzięki upalnemu klimatowi temperatura wody w Morzu Czerwonym nie spada zwykle poniżej 21st. C i kąpiel w niej stanowi prawdziwą przyjemność.
Samolot jest niewątpliwie najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do Egiptu. Z Polski nie ma niestety regularnych bezpośrednich połączeń, więc jak do wielu innych miejsc na świecie także i tu podróżuje się z przesiadką. Podróżni pragnący spędzić wypoczynek w Egipcie najczęściej kupują bilety do Kairu lub Aleksandrii, gdzie znajdują się duże, międzynarodowe lotniska. Stamtąd można też lecieć dalej - np. do Luksoru, Asuanu, Hurghady i Sharm el-Sheikh.
Kuchnia egipska obfituje w posiłki z pieczonych lub smażonych owoców morza. Równie często wykorzystuje się w kuchni egipskiej pieczony na rożnie kebab oraz mięso mielone zwane kofta. Obie potrawy robi się z wołowiny lub jagnięciny gdyż Muzułmanie nie mogą jeść wieprzowiny.
Egipcjanie uwielbiają przyprawy. Bez czosnku, soli, pieprzu, oleju czy masła - kuchnia egipska nie byłaby egipską. W trakcie jedzenia rzadko używają sztućców, zwykle rwą na małe kawałki wszechobecny na stołach chleb i robiąc z niego "łódeczkę" wypełniają go jedzeniem. Sztućców używa się jedynie do spożywania zupy. Są to zupy: mięsne (lahma), rybne (samak) lub warzywne (chudar).
Turyści spędzający wakacje w Egipcie mogą skosztować tutejszy przysmak - jest mięso gołębie (hamam). Dobrze upieczone lub podduszone mięso nadziewane jest ostro przyprawionym ryżem i warzywami.
Egipt przez cały rok obfituje w pyszne i słodkie owoce. Zimą najlepsze są banany, pomarańcze, granaty i daktyle. Z kolei lato to sezon na melony, brzoskwinie, śliwki i winogrona. Warto spróbować m.in. słodkich różowych pomarańczy.
Polscy turyści spędzający wczasy w Egipcie często miewają jakieś niedogodności zdrowotne, które wynikają ze zmiany diety i klimatu, ale nie ma tu chorób grożących poważniejszymi konsekwencjami. Zaleca się zatem przestrzeganie zasady podwyższonej ostrożności i higieny przy spożywaniu posiłków, tj. pić przegotowaną wodę lub oryginalnie zamkniętą wodę, dokładnie myć owoce i warzywa, unikać napojów z kostkami lodu lub soków ze świeżych owoców. Opieka lekarska w Egipcie jest na dobrym poziomie, jednak za usługi medyczne turysta musi zapłacić w gotówce. Brak pieniędzy często uniemożliwia korzystanie z opieki medycznej.
Anna Nowak