Polacy o Niemcach
W październiku 2010 r. nasi zachodni sąsiedzi świętowali 20. rocznicę połączenia obu państw niemieckich. Ówczesne zjednoczenie Niemiec budziło w Polsce wiele obaw. Jak jest obecnie?
We wrześniu 2010 r. Instytut Spraw Publicznych przeprowadził badania na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków powyżej 15 roku życia. Główne wnioski to:
• Zdecydowana większość Polaków uważa, że zjednoczenie obu państw niemieckich było korzystne zarówno dla Europy (79 proc.), jak i Polski (74 proc.).
• Polacy zgadzają się, że wydarzenie to przyczyniło się do stabilizacji sytuacji politycznej w Europie (68 proc.) oraz przyznają, że w dalszej perspektywie umożliwiło ono przyjęcie Polski i innych krajów do UE (61 proc.). Połowa respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że zjednoczenie Niemiec doprowadziło do ich dominacji politycznej i gospodarczej w Europie (50 proc.).
• 75 proc. badanych Polaków ocenia stosunki polsko-niemieckie jako dobre lub bardzo dobre.
• Obecnie Polacy w relacjach z Niemcami dostrzegają kilka problemów: dążenia niektórych niemieckich wypędzonych do odzyskania majątków w Polsce (44 proc), spory o upamiętnienie wypędzeń (37 proc.), prawa Polaków mieszkających w Niemczech (25 proc.), nieufność części polskiej opinii publicznej i polityków wobec Niemiec (21 proc.), różnice w polityce wobec Rosji, brak możliwości swobodnego podejmowania pracy przez Polaków w Niemczech (po 20 proc.), różne interesy w polityce energetycznej (16 proc.), niskie zainteresowanie Niemców Polską (13 proc.).
• Polacy są przekonani, że Niemcy przyczyniają się do lepszej współpracy w Europie (69 proc.).
• Ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że Niemcy dążą do realizacji swoich interesów w UE, ale z poszanowaniem interesów innych państw, a 65 proc. sądzi, że działają na rzecz jej pogłębiania.
Komentuje Ambasador RFN Rüdiger Freiherr von Fritsch:
– Takie dobre wyniki badań są jakby prezentem Polaków dla Niemców z okazji 20. rocznicy zjednoczenia Niemiec. Stosunki polsko-niemieckie w ciągu tych lat przeszły bardzo imponującą drogę. Dziękuję Polakom za tak wielkie zaufanie. Jesteśmy bardzo bliskimi partnerami i współpracujemy w UE na wielu płaszczyznach. Dbamy o własne interesy, ale mając na uwadze interesy naszych partnerów. Decydenci naszych krajów dbają o to, aby na wielu płaszczyznach współpracy istniał dialog. A najważniejszym elementem współpracy są indywidualne spotkania. Dzięki nim ludzie nie pozwalają na zbędną irytację, jeśli coś dzieje się na arenie politycznej. Na podstawie sondażu widać, że tam, gdzie się ludzie spotykają i utrzymują kontakty, wyniki badań wypadły bardzo pozytywne, niezależnie od grupy wiekowej, regionu czy wyznania (...).
BARBARA WOŹNIAK