Antywirus — czy warto go mieć?
Każdego dnia na telefonie i komputerze przeglądasz różne strony internetowe, poszukujesz wiadomości, grasz w gry i robisz wiele innych rzeczy, jak chociażby zakupy online. W każdej tej czynności jesteś narażony na atak za pomocą wirusa lub atak ransomware. Czy można się przed tym uchronić?
Czym są wirusy i złośliwe oprogramowanie?
Wirus to program, który może się skopiować i zainfekować komputer, przejmując nad nim kontrolę i robiąc, co chce. Wirusy istnieją od dziesięcioleci, ale ewoluowały od bycia irytującym do bycia niebezpiecznym. Dzięki nim różne osoby mogą mieć dostęp do Twoich plików, a także bankowości internetowej czy kont na portalach społecznościowych. Natomiast ransomware, znany jako cryptovirus lub scareware, jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które grozi opublikowaniem Twoich prywatnych plików, jeśli nie zapłacisz pieniędzy w określonym czasie. Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie zarażają się ransomware, jest kliknięcie załącznika do wiadomości e-mail, którego nie spodziewali się otrzymać, a który zawiera zainfekowany plik, taki jak plik obrazu lub plik dokumentu (taki jak PDF). Po otwarciu go w kliencie poczty elektronicznej program przejmuje kontrolę nad urządzeniem, szyfrując pliki i wysyłając komunikat o okupie. Takiego maila możesz otworzyć na każdym urządzeniu, dlatego antywirus na telefon powinien być niezbędną aplikacją.
Kiedy potrzebujesz antywirusa?
Jeśli posiadasz jakiekolwiek urządzenie z dostępem do internetu, powinieneś mieć zainstalowany antywirus. Dlaczego? Ponieważ istnieją tam zagrożenia, które mogą zainfekować Twój komputer i spowodować różnego rodzaju problemy. Jeśli Twoje dane zostaną utracone lub uszkodzone, przywrócenie ich może być bardzo kosztowne. W przypadku gdy zostaniesz zainfekowany przez ransomware, to utrata dostępu do własnych plików to dopiero początek — straciłeś również kontrolę nad tym, co dzieje się dalej! Ransomware jest już od dziesięcioleci, ale w ostatnich latach odnotował ogromny wzrost popularności, ponieważ hakerzy znajdują nowe sposoby, aby dostać swoje ręce na wrażliwych informacji szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Program antywirusowy od G DATA chroni nie tylko przez tymi dwoma typami zagrożeń, ale też tymi mniej oczywistymi.
Czym różni się antywirus Android od antywirus Windows?
Głównią różnicą pomiędzy antywirusem Androida a tym na Windowsa jest środowisko, w jakim działa. Ten pierwszy przeznaczony jest do ochrony w urządzeniach mobilnych z tym systemem operacyjnym (nie będzie działa, chociażby na iPhonie). Antywirus Windows 10 będzie chronił Twoje urządzenie nie tylko przed atakami internetowymi, ale także podczas podłączania różnych urządzeń do komputera (jak telefon, pendrive czy dysk zewnętrzny) i przeskanuje pliki znajdujące się na płytach CD.
Jeśli posiadasz komputer, tablet lub smartfon z dostępem do Internetu, to koniecznie musisz zabezpieczyć się przed wirusami. Najlepsze oprogramowanie antywirusowe pozwoli Ci to zrobić bez obaw o potencjalne zagrożenia. Oczywiście istnieją inne sposoby ochrony przed wirusami, takie jak korzystanie z narzędzia antyszpiegowskiego lub używanie zapory sieciowej na każdym urządzeniu w sieci domowej (jeśli są podłączone). Uważamy jednak, że oprogramowanie antywirusowe powinno być pierwszą linią obrony.
Artykuł sponsorowany