Pensja w obcej walucie w PIT 2016
Osoby fizyczne uzyskujące wynagrodzenie z pracy w walucie obcej wykazują te przychody w zeznaniu rocznym PIT.
Przychody z zagranicy w PIT 2016
Osoby, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, i z tego tytułu posiadają polską rezydencję podatkową, podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, niezależnie od tego czy zostały one uzyskane na terenie Polski, czy za granicą. Sposób opodatkowania zarobków uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zależy od treści umów międzynarodowych, które Polska zawarła z krajem, w którym podatnik pracował (lub uzyskał dochody z innych źródeł). Celem tych umów jest zapobieganie podwójnemu opodatkowaniu. Dwustronne umowy przewidują rozliczenia podatkowe za pomocą jednej z dwóch metod rozliczeniowych: wyłączenia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia.
Przeliczenie na złotówki
W przypadku gdy przychód osiągnięty za granica jest w walucie obcej, na potrzeby rozliczenia podatku dochodowego od tych przychodów, potrzebne jest przeliczenie na złote polskie.
Przychody wyrażone w walutach obcych zasadniczo przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych, ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Na złotówki przelicza się też kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek, wyrażone w walutach obcych - według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.
Dzień uzyskania przychodu
Ważne jest więc ustalenie dnia uzyskania przychodu. Co do zasady jest nim dzień otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń. Po ustaleniu dnia uzyskania przychodu należy ustalić kurs waluty, w której uzyskany został przychód, ogłaszany przez NBP, czyli średni kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
W praktyce, przy uzyskiwaniu przychodu z pracy w walucie obcej będzie to dzień poprzedzający dzień wpływu środków na rachunek bankowy.
Dzień uzyskania przychodu różni się w przypadku różnych źródeł. W przypadku stosunku pracy jest to data uzyskania lub postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika. Oznacza to, że jeśli nie nastąpi wypłata – przychodu nie trzeba wykazywać (choćby przychód był należny pracownikowi).
Rozliczenie pit 2016 w złotówkach
Na druku PIT kwoty wyrażone muszą być w walucie polskiej (w złotówkach).
Zarobki w walucie obcej trzeba przeliczyć bez względu na to, czy pracownik ma rachunek prowadzony w złotówkach czy w walucie obcej.
Tak samo w zeznaniu pit 2016 https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/ kwoty podatku w walutach obcych wykazuje się po ich uprzednim przeliczeniu na złotówki według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.
Ta sama zasada przeliczania dotyczy ewentualnych kosztów uzyskania przychodów, ponoszonych w walutach obcych.
Jest to szczególnie istotne dla pracowników mających umowy o pracę zawarte z podmiotami zagranicznymi, a nie z ich polskimi oddziałami czy spółkami zagranicznymi, czyli dla pracowników, którzy rozliczają podatki samodzielnie.
W rozliczeniu PIT 2016 warto skorzystać z portalu podatkowego, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące pitów oraz programy do rozliczenia pit (pit online).