Naturalny materiał budowlany i jego zastosowanie
Wykorzystywanie drewna w budowlance od lat sprawdzało się najlepiej. Wykonywano z niego konstrukcje, jak również całe budynki wraz ze ścianami. Obecne drewno wcale nie straciło na wartości i nadal uważane jest za materiał spełniający szereg oczekiwań, jeśli chodzi o budowę domów lub innych mniejszych lub większych budynków.
Niemniej technologia poszła do przodu, a wraz z nią pojawiło się więcej możliwości. Dziś oprócz tego, że wykorzystuje się drewno w czystej postaci firmy budowlane chętnie korzystają z drewna klejonego. W tym celu chętnie nawiązują współpracę z https://wmsbudownictwo.pl/ , czyli docenianym na rynku głównym partnerem handlowym litewskiej firmy JURES MEDIS. Mogą liczyć na najwyższej jakości produkty, jak również projektantów, doradców techniczno - handlowych i profesjonalne ekipy montażowe. Za sprawą drewna klejonego warstwowo można wykonać o wiele więcej przedsięwzięć budowlanych, niżeli dawniej. W związku z powyższym warto zapoznać się z jego zaletami.
Więcej zalet niż wad
Pomimo tego, że w oparciu o klejone drewno wykonuje się wiele projektów można zauważyć, że najczęściej są to konstrukcje. Mowa tutaj o tych zupełnie prostych, jak także niespotykanych, oryginalnych kształtach. Fakt, iż drewno lite nie charakteryzuje się takimi właściwościami jak klejone można powiedzieć, że przewaga pod tym kątem jest ogromna. Generalnie warstwowo klejone drewno ma także przewagę nad żelbetonem, aluminium, beton czy stalą. Dlaczego? Przede wszystkim inżynierzy biorą pod uwagę ilość zalet, które w porównaniu z innymi materiałami wypadają naprawdę rewelacyjnie. Otóż materiał, o którym mowa wyróżnia się niesamowitą giętkością, dlatego można z niego tworzyć nawet najbardziej skomplikowane projekty. Lekkość, to kolejny atut, który zapewnia szybszą i wygodniejszą pracę montażową bez zbędnego obciążenia budowli. Bardzo wysoka wytrzymałość, oraz sztywność tego drewna pozwala tworzyć budowle o dużym metrażu np. hale sportowe czy handlowe. Co więcej to drewno jest ognioodporne. Nawet zajęte przez płomienie nie pęka i nie uplastycznia się. Jego wysoka odporność na niskie i wysokie temperatury zapewnia długowieczność w niezmienionym stanie.
Ekologia i estetyka
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że drewno, to naturalny materiał budowlany. Mimo to niektórzy myślą, iż obróbka drewna, jak również jego warstwowe klejenie po części ujmuje mu naturalności. Nic bardziej mylnego. Materiał łączący poszczególne warstwy jest jak najbardziej naturalny i w żaden sposób nie odbiera gotowemu produktowi naturalności. Po drugie warto przyjrzeć się procesowi obróbki, gdzie dla porównania producenci drewna klejonego zużywają ponad 4 krotnie mniej energii, niż inni producenci na wyprodukowanie tej samej ilości betonu, 60 krotnie mniej niż stali, oraz 250 krotnie mniej niż aluminium. Te dane mówią same za siebie, jeśli pod uwagę weźmiemy także środowisko. Zachowanie estetyki podczas wykorzystywania klejonego drewna jest na wysokim poziomie. Właściwie wizualnie niczym się on nie rożni od drewna litego. Daje poczucie estetyki i ciepła. Przebywane w pomieszczeniach wykonanych z owego drewna jest znacznie przyjemniejsze zdrowsze.