Najlepsze sposoby na wykorzystanie hydrolatów w pielęgnacji swojej skóry
Podczas produkcji olejków eterycznych, które pozyskiwane są poprzez destylację roślin parą wodną, powstaje produkt uboczny i jest to właśnie hydrolat. Określany jest również jako woda aromatyczna lub woda kwiatowa i jest to nic innego jak woda destylacyjna, w skład której wchodzą rozpuszczalne w wodzie substancje roślinne oraz niewielkie ilości olejków eterycznych.
Najczęściej mają postać przeźroczystego lub lekko zabarwionego płynu, a ich pH jest obojętne lub lekko kwaśne i waha się pomiędzy 3 a 7. Posiadają zarówno właściwości pielęgnacyjne jak i terapeutyczne i mogą być stosowane przez każdego, niezależnie od wieku, a jego wybór powinien być podyktowany rodzajem i stanem cery jaką dana osoba posiada.
Jakie działanie wykazują hydrolaty?
Dzięki wielu zawartym w nich substancjom, hydrolaty mają szeroki zakres działania. Poniżej wymienione zostały efekty stosowania hydrolatów.
1. Nawilżenie - znaczna część hydrolatów posiada działanie nawilżające i jest to nieoceniona właściwość, która jest przydatna głównie w przypadku suchej i odwodnionej skóry. Dzięki temu, iż hydrolat można stosować kilkukrotnie w ciągu dnia, mamy możliwość dostarczania naszej skórze nawilżenia na bieżąco.
2. Odświeżenie - hydrolaty odświeżają skórę, dają uczucie świeżości i komfortu oraz utrwalają makijaż. Dzięki uczuciu odświeżenia są doskonałe do stosowania w upalne dni.
3. Ukojenie - woda kwiatowa posiada właściwości łagodzące i kojące, co pozwala na pozyskanie ulgi w przypadku podrażnionej skóry. Dodatkowo łagodzą stany zapalne oraz zmniejszają zaczerwienienie skóry i redukują opuchliznę.
4. Niwelowanie niedoskonałości - woda aromatyczna wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jej stosowanie na skórę wykazującą skłonności do częstych stanów zapalnych czy powstawania zaskórników i wyprysków pozwala na zapobieganie ich powstawaniu.
5. Wyrównanie kolorytu skóry - hydrolaty niwelują przebarwienia skóry oraz cienie pod oczami i opuchliznę
6. Odżywienie skóry - staje się ona promienna i pełna blasku.
Zastosowanie hydrolatów w codziennej pielęgnacji
Używanie wody kwiatowej może przynieść wiele korzyści naszej skórze. Jeśli zdecydujemy się na ich codzienne używanie do pielęgnacji cery, bardzo szybko możemy zauważyć pierwsze efekty. Poniżej przedstawionych zostało kilka najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie hydrolatów.
1. Tonik do twarzy - jest to najbardziej powszechne zastosowanie hydrolatu. Dzięki odświeżającemu i łagodzącemu działaniu oraz pH zbliżonym do tego, które ma nasza skóra - wody kwiatowe są najlepszą formą naturalnych toników. Mogą być stosowane zarówno rano i wieczorem w celu pielęgnacji twarzy oraz w ciągu dnia jako zabieg odświeżający.
2. Mgiełka do twarzy - oprócz tonizowania skóry, hydrolat może być pomocny również w jej odświeżeniu. Stosując go w formie mgiełki zapewniamy naszej skórze odpowiednie nawilżenie w ciągu dnia oraz ukojenie. Doskonale będzie się sprawdzać w upalne dni oraz jako zamiennik dla wody termalnej.
3. Naturalny demakijaż - woda aromatyczna może być stosowana jako naturalny demakijaż na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na spryskaniu twarzy (przed wykonaniem demakijażu) hydrolatem, który będzie powodować rozpuszczanie makijażu przez co staje się on łatwiejszy do usunięcia. Drugi sposób polega na tym, iż po umyciu twarzy nasączamy płatek kosmetyczny wodą kwiatową i delikatnie przecieramy nim powieki w celu usunięcia pozostałości makijażu. Zastosowanie to pozwala uniknąć częstego, przy demakijażu oczu, ich podrażnienia i zaczerwienienia.
4. Baza wodna dla domowych kosmetyków - hydrolat doskonale nadaje się do rozcieńczania naturalnych maseczek z glinki.
5. Baza pod olej do twarzy - oleje roślinne, które stosowane są do pielęgnacji twarzy najlepiej jest aplikować na nawilżoną skórę. Pomaga to w rozprowadzeniu oleju, a dodatkowo czas jego wchłaniania skraca się i zdecydowanie bardziej nawilża skórę. W celu zwilżenia skóry można więc stosować hydrolat.
6. Łagodzenie opuchlizny pod oczami oraz podrażnionej skóry - hydrolaty, które wykazują działanie łagodzące mogą być bardzo pomocne, jeśli chcemy naszej skórze przynieść ulgę i ukojenie w sytuacjach, gdy jest ona podrażniona, zaczerwieniona i odczuwamy pieczenie. Doskonale sprawdzają się również jako środek zmniejszający cienie i opuchliznę pod oczami. W tym celu zaleca się nasączenie płatków kosmetycznych wodą kwiatową i przyłożenie ich w opuchniętym miejscu.
Szerokie spektrum działania hydrolatów oraz fakt, iż są one naturalnymi substancjami powodują, że są coraz częściej i chętniej wybierane jako kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Ich zakupu możemy dokonać w sklepach oferujących kosmetyki naturalne lub w tych, które w swojej ofercie posiadają półprodukty kosmetyczne. Przechowywać powinno się je w szczelnie zamkniętym opakowaniu w lodówce - dzięki temu dłużej zachowają swoje właściwości.