O czym pamiętać, przygotowując strategię SEM?
Jeśli traktujesz swój biznes poważnie i masz zamiar rozpocząć w wyszukiwarce internetowej działania marketingowe, które przełożą się na konkretne wyniki sprzedaży i realne zyski, opracowanie dobrej strategii SEM będzie absolutnie niezbędne. Przemyślana strategia reklamowa przyniesie witrynie zdecydowanie lepsze rezultaty, niż przypadkowe działania promocyjne, nawet jeśli przeznaczysz na nie bardzo wysoki budżet. Bez dobrej strategii SEM ani rusz. Dlatego poznaj jej najistotniejsze elementy.
Strategia SEM
SEM, czyli Search Engine Marketing, to kompleksowe działania marketingowe realizowane w obszarze wyszukiwarek internetowych. Ich celem jest nic innego jak promowanie firmy w wyszukiwarkach. Wszystkie działania skupiają się tutaj wokół kampanii linków sponsorowanych, optymalizacji strony i jej pozycjonowania.
SEM to zdaniem wykwalifikowanych ekspertów z branży marketingu internetowego, np. firmy EACTIVE, połączenie działań z zakresu pozycjonowania stron (SEO) oraz płatnych reklam w wyszukiwarce Google Ads (PPC). Zatem, pozycjonowanie w agencji EACTIVE ma za zadanie poprawę widoczności naturalnych wyników wyszukiwania, a z kolei linki sponsorowane reklamują firmę w płatnych wynikach. Nie można więc łączyć pojęcia SEM jedynie z reklamami w Google. Jedynie działania zarówno w obszarze SEO i PPC przynosi oczekiwane skutki.
Rozpocznij od grupy docelowej, a następnie kolejne elementy strategii SEM
Od czego zacząć? Najlepiej od grupy docelowej. Jej dobra znajomość, stworzenie "portretu" odbiorcy Twoich działań marketingowych, a zatem i osoby potencjalnie zainteresowanej Twoim produktem czy usługą, pozwoli tak skonstruować strategię, aby reklama nie trafiała w próżnię, a do konkretnego, potencjalnego klienta. Ustal wiek, płeć, zainteresowania, czy preferencje osób tworzących grupę docelową i na tej podstawie dopasuj przekaz reklamowy do odbiorcy.
Równie istotne znaczenie już na początku opracowywania strategii SEM będzie miało zdefiniowanie celu działań. Zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki realizowanym działaniom marketingowym. Twoim priorytetem jest zwiększenie sprzedaży, czy zbudowanie pozytywnego wizerunku firmy? Akcja wizerunkowa będzie nieco różnić się od akcji mającej na celu wprowadzenie na rynek nowego produktu lub zdynamizowanie sprzedaży. Dlatego warto jasno określić cel kampanii SEM przed podjęciem jakichkolwiek innych działań.
Zastanów się także, jaki produkt chcesz reklamować. Co go wyróżnia i jakich korzyści dostarcza on klientom. Dokłada analiza oferty i jej mocnych stron oraz podkreślenie unikatowości oferty także pomogą w formułowaniu dobrej strategii reklamowej w wyszukiwarce.
Jakie inne elementy zawiera dobra strategia SEM? Będzie to m.in. określony budżet. Warto podzielić go na dwa mniejsze - ten z przeznaczeniem na SEO i PPC. Rozdział budżetu umożliwia skuteczniejsze zarządzanie kampanią i rozdzielanie funduszy adekwatnie do osiąganych rezultatów. Warto jednak w tym miejscu pamiętać, że działania podejmowane w obszarze SEO, w przeciwieństwie do PPC, są bardziej czasochłonne i na ich wyniki trzeba nieco poczekać.
Artykuł sponsorowany