Prąd w gniazdkach, prosto z Rosji
Polska może sprowadzać go się z Kaliningradu. Za kilka lat grozi Polsce poważny deficyt braku energii, więc PGE chce się zabezpieczyć i pozyskać nowe źródło dostaw energii, nim problem stanie się realny.
PGE jest zainteresowana importem energii z kaliningradzkiej elektrowni atomowej. Tą drogą można by importować nawet 8 proc. energii zużywanej w Polsce - donosi "Rzeczpospolita".
Jednak sporo zależy od jej ceny, konieczna jest też nowa linia przesyłowa. Polska Grupa Energetyczna i PSE Operator rozmawiają już o budowie linii energetycznej do Polski z obwodu kaliningradzkiego z rosyjskim Inter RAO.
Nie jest jeszcze jasne, ile faktycznie energii Rosjanie mogą nam zaoferować. Nadwyżka, którą będzie miała elektrownia do dyspozycji to około 1000 MW mocy.
Pierwszy reaktor atomowy w Kaliningradzie działać ma za 4 lata, drugi reaktor po kolejnych dwóch latach. Za budowę linii przesyłowej po polskiej stronie odpowiadałby PSE Polski Operator - podkreśla "Rzeczpospolita".
Rosyjska elektrownia atomowa o mocy 2,3 tys. MW ma kosztować blisko 5 mld euro.
Źródło informacji: www.rp.pl
-----------------------------------------------------------
Rynek energii elektrycznej w Polsce
Rynek energii elektrycznej - stosunkowo młody rynek, na którym przedmiotem handlu jest energia elektryczna. W Polsce podmioty działające na tym rynku działają w oparciu o przepisy Ustawy Prawo Energetyczne z dn. 10 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 54, poz. 348). Instytucją regulującą pewne aspekty funkcjonowania na rynku jest w Polsce Urząd Regulacji Energetyki.
Energia elektryczna na tym rynku jest specyficznym towarem. Prawo energetyczne nakazuje rozdzielenie zapłaty za energię jak i za usługę jej przesyłu.
Sprzedawcy energii stosują różne systemy wyceny energii elektrycznej. Oferta skierowana do gospodarstw domowych jest podobna do stosowanej przed podziałem rynku:
* Taryfa dwustrefowa (oznaczana jako G12) - cena energii jest uzależniona od pory doby, w której energia jest zużywana.
* Taryfa jednostrefowa (G11) - opłaty są jednakowe przez całą dobę.