Szlak Przygody z muzeami
Szykuje się „mocne uderzenie” muzealne na świętokrzyskim Szlaku Przygody. Do grona jego partnerów dołączają kolejne muzea z regionu. A jedno z nich – Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku – w najbliższą niedzielę zaprezentuje się w zupełnie nowej odsłonie.
Chmielnickie muzeum powstało w zabytkowej synagodze, odrestaurowanej w ostatnich latach.
Zbiory placówki wciąż się powiększają, a cała wystawa zyskuje właśnie bogatą multimedialną oprawę. – Nowoczesna technika pozwoli odsłonić więcej wymiarów kilkusetletniego sąsiedztwa obu narodów – mówi Agnieszka Dziarmaga, dyrektor placówki.
Dwoistość losów żydowskiej społeczności w muzeum ujęta jest w metaforycznym przeciwstawieniu światła i ciemności. Intensywność życia symbolizuje jedyna w świecie szklana bima, wzniesiona w miejscu, w którym pierwotnie mieściło się podwyższenie dla kantora prowadzącego modły. Zagładę Żydów w czasie wojny przypomina natomiast ustawiony na dawnym cmentarzu „Dom Cienia”, którego ściany zapisano nazwiskami ofiar Holokaustu.
Oficjalne otwarcie nowej ekspozycji odbędzie się w niedzielę 10 listopada o godzinie 16. Uświetni je koncert muzyki żydowskiej, podczas którego wystąpią m.in. Leopold Kozłowski, zwany ostatnim klezmerem Galicji, oraz zespół taneczny Kamena. Po koncercie będzie okazja do zwiedzenia synagogi i poznania jej nowej oferty muzealnej, w tym również eksponatów podarowanych muzeum przez Leopolda Kozłowskiego.
– Świętokrzyski Sztetl znajduje się na terenie Krainy Kultur i należy do grona naszych partnerów – mówi Piotr Sadłocha, prezes Fundacji Szlak Przygody. To jednak nie jedyne muzeum na Szlaku – wśród jego partnerów są również inne ważne placówki z województwa, w tym kieleckie Muzeum Narodowe i Muzeum Wsi Kieleckiej ze wszystkimi swoimi oddziałami.
***
Szlak Przygody to największy sieciowy produkt turystyczny w Polsce, obejmujący 850 km tras, ponad 100 oznakowanych atrakcji i 6 krain tematycznych. W jego ramach działa program lojalnościowy, pozwalający turystom zbierać punkty, które można wymieniać na nagrody lub zniżki do wykorzystania u partnerów Szlaku. W październiku 2013 r. Szlak zyskał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszych produktów turystycznych. Projekt realizuje Partnerstwo sześciu Lokalnych Grup Działania z województwa świętokrzyskiego, a finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Więcej informacji: www.SzlakPrzygody.eu
Zdjęcia (źródło: Świętokrzyski Sztetl):
-
„Dom światła”, czyli szklana bima w synagodze.
-
Dom Cienia.