Polska zimą
Polska nie może poszczycić się takimi trasami, jakie znajdziemy w krajach alpejskich, mimo to każdego roku przyciąga turystów urokiem i swojskim klimatem Chociaż w Polsce przeważają niziny, to południowa górzysta część zapewnia miłośnikom gór wiele interesujących miejsc.
Mimo względnie niewielkiej powierzchni, w naszym kraju znalazły się bardzo zróżnicowane tereny – góry zarówno niskie, średnie, jak i wysokie.
Sudety od zachodu
Południowo-zachodnią część Polski zajmują Sudety, które rozciągają się na obszarze ponad 9 tys. km2. Klimat gór jest chłodny i wilgotny. Wybierając się w ten rejon, można odwiedzić jeden z dwóch parków narodowych, znajdują się tu także parki krajobrazowe (8) i ok. 20 rezerwatów przyrody. Największym i najwznioślejszym masywem górskim Sudetów są Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżką (zarówno Karkonoszy, jak i całych Sudetów), która wznosi się na wysokość 1603 m n.p.m. Polska część masywu zajmuje powierzchnię 185 km2. Klimat Karkonoszy cechuje się zmiennością pogody i wysoką wilgotnością powietrza.
Na południowym wschodzie witają Beskidy
Kierując się na wschód wzdłuż południowej granicy, docieramy do Beskidów. Beskid Zachodni położony jest w obrębie Karpat Zachodnich. W skład obszaru wchodzą m.in.: Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki. Te najmłodsze polskie góry w naszym kraju zajmują niecałe 6 tys. km2. Najwyższe masywy, Babiej Góry i Pilska, wznoszą się na wysokość ponad 1500 m n.p.m. (Babia Góra 1725 m n.p.m.).
Południe to królestwo Tatr
Na południe od Beskidów znajdują się Tatry, najwyższe góry Polski, będące jednocześnie najwyższym masywem górskim Karpat Zachodnich. Na terenie Polski góry rozciągają się na powierzchni 175 km2. Najwyższym szczytem na naszym terytorium jest północno-zachodni wierzchołek Rysów (2499 m n.p.m.). Góry mają typowe cechy rzeźby alpejskiej, także klimat wykazuje wiele wspólnych cech z klimatem alpejskim. Obserwujemy tu niską średnią temperaturę roczną, dużą zmienność temperatury w ciągu doby oraz gwałtowne i częste zachmurzenia. Nie można pominąć także znacznej liczby dni z opadami i zamgleniami.
Więcej na: www.podroze.auto-swiat.pl