Coraz chętniej wybieramy tanie wakacje w Polsce
Według badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki w pierwszym kwartale 2011 roku o jedną czwartą wzrosła liczba wyjazdów krajowych w stosunku do roku poprzedniego. Coraz częściej również decydujemy się na organizowanie wyjazdów krajowych we własnym zakresie – aż 91%.
Na uwagę zwraca również fakt, że pomimo wzrostu podatku VAT oraz cen paliwa średnie dzienne wydatki Polaków na krajowe wyjazdy turystyczne spadły w stosunku do roku ubiegłego o 7%, czyli zamknęły się w kwocie 66zł za dzień pobytu. Samodzielnej organizacji wyjazdów turystycznych sprzyja coraz większa dostępność informacji na temat bazy noclegowej w Internecie. Dzięki rosnącej liczbie serwisów poświęconych turystyce krajowej możemy lepiej niż dotychczas zaplanować wyjazd wakacyjny.
Czerwcowe słońce przepowiada początek sezonu urlopowego. Wielu z nas zaplanowało już letni wypoczynek, choć są i tacy, którzy jeszcze zastanawiają się, gdzie w tym roku spędzić wakacje. Badania Instytutu Turystyki wykazują coraz większe zainteresowanie wyjazdami krajowymi oraz organizacją wypoczynku we własnym zakresie. Z kolei najchętniej wybierane przez Polaków w ostatnich latach kierunki jak Egipt czy Tunezja w tym roku z pewnością nie będą cieszyć się tak ogromnym powodzeniem, ze względu na sytuację polityczną. Ubiegłoroczne spektakularne bankructwa biur podróży również stopiły zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi. Czy to zachęci Polaków do spędzenia wakacji w krajowych kurortach?
Łatwiejszy dostęp do informacji na temat ośrodków wypoczynkowych przekłada się na to jaki rodzaj zakwaterowania wybierają Polacy. Instytut Turystyki w opublikowanym kilka dni temu raporcie potwierdził wzrost zainteresowania pensjonatami (21%), gospodarstwami agroturystycznymi(6%), domami wycieczkowymi (5%) oraz kwaterami prywatnymi (6%). Wyraźnie spadło zainteresowanie zakwaterowaniem w motelach i hotelach w przypadku wyjazdów długoterminowych – z 9% w roku ubiegłym, do 2% obecnie. Wyniki badań świadczą o tym, że Polacy zwracają coraz większą uwagę na koszty związane z zakwaterowaniem i chętniej wybierają ofertę tanich noclegów. „Dzięki Internetowi mamy dziś o wiele więcej możliwości w porównywaniu ofert ośrodków wypoczynkowych i dostosowaniu kosztów do zasobów portfela. To sprawia, że powoli przełamujemy mit, że spędzanie urlopu w Polsce jest drogie” - mówi Joanna Muszyńska z Dotbook.pl.
Ważnym kryterium wyboru ofert krajowych ośrodków turystycznych jest dla Polaków standard ośrodków wypoczynkowych. W ocenie jakości wyposażenia obiektów kierują się głównie opiniami rodziny i znajomych, coraz częściej zapoznają się także z relacjami internautów na temat wybranego obiektu na forach internetowych. Pomocne w ocenie standardu obiektu stają się również internetowe platformy rezerwacji miejsc noclegowych. „Rezerwując ośrodek turystyczny online możemy sprawdzić jak wyglądają poszczególne pokoje, dzięki temu już na etapie organizowania urlopu możemy zweryfikować czy spełniają nasze oczekiwania” - mówi Joanna Muszyńska z Dotbook.pl - „Internet daje nam możliwość szczegółowego zapoznania się z wyposażeniem obiektu, począwszy od dostępu do podstawowych urządzeń jak TV czy lodówka, po drobiazgi, które mogą umilić nam pobyt jak leżaki i parawany plażowe, sprzęt sportowy, plac zabaw dla dzieci w ogrodzie”.
Czy Polacy docenią w tym roku ofertę rodzimych kurortów? Już wkrótce się przekonamy. Wiele wskazuje na to, że najpopularniejsze w sezonie letnim ośrodki wczasowe mogą przeżyć prawdziwe oblężenie. Powoli zaczynamy dostrzegać fakt, że wakacje w Polsce nie muszą być drogie, a dzięki informacjom dostępnym w Internecie możemy zaplanować wymarzony urlop na miarę naszego portfela.