Minimal Branding na przykładzie opakowań produktowych
Minimal Branding to branding prowadzony w oparciu o najważniejsze zasady minimalizmu. Less is more, brak zbędnych elementów i kształtów, skromna i wyrafinowana kolorystyka – takie rozwiązania można zaobserwować także w branży opakowań!
Minimal Branding w świecie opakowań
Minimalizm to nurt, który ma na celu uspokoić umysł, uporządkować życie i zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty, bez rozpraszania dodatkowymi, zbędnymi szczegółami. W branży opakowań najczęściej sprowadza się on do zastosowania jednego lub dwóch kolorów, a także nadrukowania pudełka jedynie logotypem firmy. Taka uproszczona forma, nie dość, że zwraca uwagę na to, co jest najważniejsze, czyli na produkt/markę/wartości wyznawane przez markę, to jeszcze sama w sobie nadaje opakowaniom luksusowy charakter. Nic więc dziwnego, że z minimal brandingu korzystają producenci ekstrawaganckich kosmetyków, drogiej biżuterii i luksusowych produktów spożywczych!
Aby zaprojektować luksusowe minimalistyczne pudełko, tak naprawdę wystarczy dobrze połączyć kolory oraz właściwie rozplanować logotyp. Z reguły znajduje się on w centralnej części, na wierzchniej powierzchni opakowania – wtedy najbardziej zwraca uwagę. Jakie minimalistyczne pudełka stosują znane marki?
Ciekawe przykłady pudełek
Jednym z flagowych przykładów minimalizmu w świecie opakowań są pudełka Apple. Biel i czerń w połączeniu z nadrukowanym charakterystycznym logotypem w kształcie jabłka to kunszt sam w sobie. Przykładów minimal brandingu można szukać jednak także u innych, nieco mniejszych marek.
Z minimalistycznych założeń korzysta np. marka Hien Le, której opakowania wyprodukowała znana polska firma – Packhelp. Pudełka te wyrażają doskonale idee i wartości reprezentowane przez Hien Le. Pakowana w nie odzież jest prosta i elegancka i jest dedykowana bardziej wymagającym konsumentom.
Minimalizm reprezentuje także firma Tangent GC. Jeden z nowszych produktów, organiczny krem do pielęgnacji rąk, pakowany jest w eleganckie podłużne białe pudełka opatrzone skromną ilością nadruków. Inny przykład to limitowane opakowania Pringles. Seria chipsów Tellicherry Black Pepper i Himalaya Salt została wydana w wyjątkowo gustownych minimalistycznych puszkach.
Minimalizm wydaje się być świetnym rozwiązaniem, jednak warto pamiętać o tym, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich marek. Można go śmiało zastosować w przypadku produktów, które są już dobrze znane i nie wymagają wprowadzania konsumenta w szczegóły związane z marką lub składem. W przypadku nowych, dopiero co wprowadzanych na rynek artykułów, zastosowanie minimalistycznego design może być nieco ryzykowne.