Nie tylko do celów budowlanych.
Stal towarzyszy ludzkości od wieków. Wcześniej używana do produkcji broni, elementów wyposażenia, a obecnie ze stali były tworzone instrumenty medyczne, budowane są statki, nade wszystko stal wykorzystywana jest w budownictwie. Elementy stali zbrojeniowej są podstawą współczesnego budownictwa.
To nie tylko elementy zbrojenia wchodzące w skład żelbetonu, ale również ze stali wykonuje się ogrodzenia, balustrady itp. Stal zbrojeniowa to materiał, który do obróbki wymaga specjalistycznych urządzeń https://www.stal-system.pl/, które w zależności od potrzeb można spotkać zarówno w niewielkich przydomowych warsztatach, ale i w wielkich przedsiębiorstwach.
Na budowie najczęściej spotykanymi komponentami z drutu zbrojeniowego są specjalistyczne siatki zgrzewane, zbrojenia budowlane, czy też kraty pomostowe lub elementy balustrad. Trzeba jednak mieć świadomość, że stal, która zazwyczaj jest dostarczana z hut, ma postać w rolkach. Pierwszym więc zadaniem jest wyprostowanie drutu oraz pocięcie go na odpowiednie odcinki. Prostowanie drutu następuje dzięki urządzeń zwanego prościarkami https://www.stal-system.pl/prosciarki/. To maszyny, których podstawowym zadaniem jest prostowanie oraz cięcie podawanego drutu żebrowanego, który następnie poddawany jest kolejnym procesom technologicznym.
Prościarki to urządzenia, które można wykorzystywać do celów indywidualnych, jak i w warunkach przemysłowych. Cały proces związany z uzyskaniem interesującego nas odcinka drutu zbrojeniowego może odbywać się w sposób całkowicie zautomatyzowany, ale również można spotkać prościarki obsługiwane ręcznie. Prościarki to urządzenia, które dodatkowo posiadają szereg dedykowanych części, dzięki których można je modyfikować i dostosować do swoich potrzeb rozbudowując je. I tak urządzenia te przeznaczone dla potrzeb przemysłu, oprócz samego prostowania posiadają również funkcję cięcia.
Prościarki w zależności od sposobu prostowania drutu, można podzielić na trzy podstawowe grupy: prościarki rolkowe – jest to najprostsze urządzenie do prostowania drutu, gwoździ itp. Prostowanie polega na przeprowadzenie elementu prostowanego przez system kilku rolek prostujących oraz co najmniej dwóch rolek ciągnących. Te maszyny mogą być obsługiwane ręcznie lub elektrycznie.
Najczęściej tego rodzaju prościarki znajdują swoje zastosowanie w niewielkich warsztatach oraz do celów indywidualnych. Bardzie wydajniejsza, dająca precyzyjniejszy produkt jest prostownica do drutu wykorzystująca rotory. Układ wirujący rotorów pozwala nawet na prostowanie długich na 12 metrów odcinków drutu. Najbardziej wyspecjalizowanym narzędziem jest prościarka rotorowa z rolkami hiperbolicznymi. To urządzenia najczęściej trafiające do zakładów przemysłowych. Są one w pełni zautomatyzowane, sterowane za pomocą komputera. Rolki stanowią napęd, natomiast elementem prostującym jest wirujący rotor. Dzięki elektronicznemu sterowaniu można regulować prędkość pomiędzy rolkami, a rotorem co daje doskonałe efekty.
Kolejnym etapem po wcześniejszym wyprostowaniu drutów ze stali zbrojeniowej jest ich przycięcie do określonej długości. Możliwe jest to dzięki urządzeniom do cięcia prętów zbrojeniowych https://www.stal-system.pl/urzadzenia-do-ciecia/. To bardzo precyzyjne maszyny, które jednocześnie muszą się cechować wielką wytrzymałością. to niezbędne maszyny służące do produkcji uzbrojenia o szerokim wykorzystaniu. Obsługa jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu cięcie przebiega szybko. Program sterujący posiada bardzo prosty interfejs, przez co obsługę można powierzyć każdemu pracownikowi. Bardzo ciekawym jest również to, że w przypadku większości urządzeń do cięcia, oprogramowanie można zmieniać, dzięki czemu można poszerzać możliwości tych urządzeń.
Aby z uzyskanych odcinków móc uzyskać potrzebne profile, trzeba użyć kolejnego urządzenia - giętarek. To bardzo zróżnicowane maszyny, które w zależności od potrzeb inwestora mogą mieć dobrany osprzęt. Można je spotkać zarówno w małych rodzinnych przedsiębiorstwach, jak również w wielkich zakładach pracy. Rozbudowane giętarki wyposażone są w funkcję pozwalającą na równomierny nacisk na cały gięty odcinek metalu. Pozwala to na uzyskanie pożądanego kształtu bez naruszenia struktury metalu.