Moda na antresolę
Antresola kojarzy się z przestronnymi, otwartymi wnętrzami. Najczęściej jest projektowana w reprezentacyjnych willach, ale nie mniej interesujące efekty zapewnia w mieszkaniach. Pozwala przy tym na optymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni.
W projektach domów jednorodzinnych obecnie najczęściej spotykane rozwiązanie polega na połączeniu salonu z kuchnią.
Otwarte przestrzenie z pewnością są modne, a domy, w których kuchnia jest osobnym, zamkniętym pomieszczeniem powstają coraz rzadziej. Ci, którzy w łączeniu wnętrz chcą pójść jeszcze dalej, sięgają po rozwiązanie, dzięki któremu w jednej przestrzeni spotykają się nie tylko strefy o różnym przeznaczeniu, ale także kondygnacje. Antresola, bo o niej mowa, sprawia, że dzienna część pomieszczeń otwiera się nie tylko w poziomie, ale także w pionie. Z antresoli rozciąga się widok na salon, a z salonu – na otwarte na galerii piętro.
Antresola zapewnia zatem interesujące efekty przestrzenne, a dwukondygnacyjne pomieszczenie zyskuje dzięki niej korzystne proporcje. Ważnym elementem są także schody na antresolę, które ciekawą formą mogą uatrakcyjnić wnętrze. Oczywiście antresola pełni przy tym także funkcję komunikacyjną – prowadzi do pomieszczeń ulokowanych na drugiej kondygnacji. Jeżeli jej powierzchnia to umożliwi, na antresoli można dodatkowo urządzić kącik wypoczynkowy, biblioteczkę albo stanowisko do pracy.
W niezbyt dużych, ale wysokich pomieszczeniach, antresola stanowi interesujący sposób na poprawienie ich funkcjonalności. W mieszkaniu z antresolą na galerii można urządzić na przykład otwartą sypialnię. Pokój wyposażony w antresolę staje się bardziej jasny i przestronny.
Wybierając projekt domu z antresolą, trzeba jednak pamiętać o pewnych niedogodnościach, które mogą towarzyszyć dwukondygnacyjnym pomieszczeniom. W otwartych wnętrzach często pojawia się problem z akustyką. Hałasy powstające na dole – w dziennej części pomieszczeń – mogą docierać do ulokowanych na piętrze pokoi prywatnych. O tym problemie warto pomyśleć odpowiednio wcześniej. Można wówczas zastosować bardziej masywne przegrody, powierzchnie tłumiące dźwięki oraz dźwiękoszczelne drzwi do sypialni.
W salonie z antresolą wyzwaniem może okazać się takie zamontowanie grzejników, aby w efekcie wnętrza były skutecznie ogrzane, a ciepło nie uciekało na górę. W pomieszczeniach z antresolą poleca się montaż ogrzewania podłogowego uzupełnionego o odpowiedni system wentylacji na piętrze.